Zlatovláska - nočná mora

Autor: Tomáš Paulech | 3.10.2007 o 19:25 | Karma článku: 10,05 | Prečítané:  3748x

Nie je rozprávka, ako rozprávka. Niektoré sú takmer zdraviu škodlivé. Najmä keď začínajú slovami: "Kde bolo tam bolo, bol raz jeden chudobný kováč. Z ľútosti nad tým, že nedokáže uživiť rodinu, rozhodol sa ukončiť svoj biedny život...."

S manželkou zastávame názor, že by deti nemali byť kŕmené od malička nezmyslami z detských filmových kanálov, nakoľko nad zápletkami "rozprávok" a počtom strihov za sekundu, zostáva stáť aj 30-ročný, nie to ešte 5-ročný, rozum.
Preto sme sa z rôznych zdrojov zásobili širokou zbierkou rozprávok, ktoré považujeme za dobré, alebo aspoň akceptovateľné.
Obaja si však z detstva pamätáme aj to, ako radi sme počúvali rozprávky na platni. Pri Popoluške, či Troch prasiatkach sme sa dokázali hrať a nemuseli sme mať oči vyvalené na obrazovku.
Platňu vystriedalo CD, no naše deti si rozprávky na počúvanie tiež veľmi obľúbili.

A tu prichádza na scénu krátky príbeh s pánom Dobšinským.
Prišli sme po víkende z chalupy a aby sme deti na chvíľu zamestnali, chceli sme im pustiť niektoré z nových CD na počúvanie. Staršia dcéra okamžite vybrala krásny žiarivý obal s nadpisom Zlatovláska. Hodil som to do stroja a bežal vynášať tašky z auta.
Ani sme nestihli vybalit veci a vtom počujeme usedavý plač z detskej izby. Vleteli sme tam a vidíme naše deti celé bledé chúliť sa v rohu postele a vzlykať.

Na otázku "Prečo vedú Zlatovlásku na popravu" som v rýchlosti nedokázal odpovedať. Došlo mi to, až keď som si vypočul pár viet z našej prostonárodnej povesti. Keď sme deti nejako upokojili a konečne zaspali, vo voľnom čase som si pustil úryvky z tých rozprávok. Toľko odťatých rúk, umrlčích vozov, sĺz, utrpenia a smrti im môže závidieť hociktorá kriminálka. To už im môžeme naordinovať aj Jakubiska kríženého s CSI. CD som hneď skryl pred deťmi lepšie ako jed na hlodavce a čoskoro asi vyskúšam, či ide prehrať na kontajneri.
V dave ťažkých tém á la Zlatovláska, Mŕtvy frajer, Tetka smrť, Zabitá sestra atď, atď... nájdu sa u p. Dobšinského aj romantickejšie spracovateľné témy - Ako išlo vajce na vandrovku, Kubove príhody - sú ale v drvivej menšine.
Niekedy teda lepší jeden Nemo z ameriky, ako slovenská klasika....

Upozornenie pre rodičov: Po náhodnom vypočutí niektorého diela zo zbierok Pavla Dobšinského pre istotu kontaktujte Vášho pediatra. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vagovič: Jankovská taktizuje, ešte sa jej rozviaže jazyk

Kniha Vlastnou hlavou sleduje Ficov pád.

Dobré ráno

Dobré ráno: Boris Kollár mal iný režim ako zvyšok Slovenska

Šéf parlamentu v piatok nemocnicu opúšťa.


Už ste čítali?