Chcem, teda som.

Autor: Tomáš Paulech | 7.10.2013 o 18:05 | (upravené 7.10.2013 o 21:44) Karma článku: 11,25 | Prečítané:  926x

Ako sa len zhovievavo uškŕňame nad obrazom polonahých indiánov, ktorých si dobyvatelia kúpili za pár sklíčok, zrkadielok a iných čačiek. Výmenou za to dostali nielen ich zlato, ale onedlho aj ich životy. Toto nebude o Amerike. Bude to o nás. Za pár generácii sme sa zmenili z ľudí na stroje konzumu a mediálneho blúznenia. Imperatív propagandy je všadeprítomný.

 http://izquotes.com/quote/210462

Orwell dovidel ďaleko za svoju dobu. Ale ani tohto génia antiutópie nenapadlo, že by si ľudia mohli jeho Veľkého brata pozvať domov dobrovoľne, ani vyzúvať sa nemusí. Jeho chápadlá už prestupujú naše životy ďaleko intenzívnejšie ako nevypnuteľná a večne načúvajúca televízna obrazovka. Namiesto teroru a útlaku diktatúry sa nástroje na ovládanie davu dostali do nášho každodenna pozvoľna s hravou ľahkosťou a trblietavým pozlátkom zábavy a luxusu.

Začiatok sa dá vystopovať vcelku presne. Éra konzumu začína podľa mňa menom Edward Bernays. Nikdy ma o ňom neučili, ani som to meno donedávna nepočul. Pritom vymyslel nástroj na ovládanie más a teda čiastočne aj mňa – Propagandu.

Áno je to tá istá Propaganda, ktorá sa tak zapáčila jeho veľkému obdivovateľovi Goebelsovi. S ním to však, ako všetci vieme, nedopadlo práve ružovo a tak Propaganda celosvetovo sama na sebe použila vlastné metódy a po 2. Svetovej vojne sa tie isté nástroje môžu volať už len Public relations. Ako ctihodná náuka sa vyučujú na vysokých školách po celom svete. Skvelá BBC o tomto fenoméne 20. storočia natočila dokument The century of the self.

Bernays, ako Freudov synovec znalý jeho výsledkov, dokonale zaútočil na naše podvedomie, na prežívajúce dieťa v nás a celé ďalšie storočie až dodnes sa nesie v duchu: „Ja chcem“. Éra predtým, ktorá volala „Ja potrebujem“ je zabudnutá a nemoderná. Namiesto množstva slov jediný príklad z dielne reklamnej agentúry: reklama na  Renault Megane

To podnecované Chcenie más vytvára obrovský dopyt, dopyt produkciu a šialená produkcia so sebou ťahá šialené náklady, šialené plytvanie a šialený zisk.

Je nádherné žiť v dobe, kedy je všetko možné, dostupné a ľahké. To tu ešte nikdy nebolo. Z pohľadu dostatku základných potrieb, zdravotnej starostlivosti, príležitostí, slobody pracovať, študovať, cestovať, spoznávať a vyjadrovať sa žijeme v porovnaní s našimi starými rodičmi zlatú éru. To by ale nebol zákon zachovania energie, aby nám na druhej strane za toto všetko aj mnoho nebral.

Tí, čo potrebujú rozmýšľať aj za hranice dnešného dňa, svojej výplaty, plného brucha a Nového času sa pozastavujú a pýtajú: Aké skutočné hodnoty vytvárame? Kde sa vzali všetky tie veci, ktoré zbytočne zamorujú naše mysle a životy? Čo je to štát, prečo mu dávame väčšinu príjmu a tolerujeme nekonečnú korupciu a šikanu? Kto a ako vychováva a formuje naše deti? Aké sú šance jednotlivca na zmenu, vystúpenie zo systému, alebo aspoň obranu pred jeho najhoršími vplyvmi?

A vôbec, čo si z týchto otázok robí naša Galaxia?

Pohybujem sa našťastie medzi mnohými ľuďmi, ktorí takéto otázky nepovažujú za smiešne, ani zbytočné. Nechcú žiť svoj jedinečný život a nerozumieť dianiu okolo. Bohužiaľ fakt, že niečo chápem ešte neznamená, že som proti tomu aj celkom imúnny. A vy?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vagovič: Jankovská taktizuje, ešte sa jej rozviaže jazyk

Kniha Vlastnou hlavou sleduje Ficov pád.

Dobré ráno

Dobré ráno: Boris Kollár mal iný režim ako zvyšok Slovenska

Šéf parlamentu v piatok nemocnicu opúšťa.


Už ste čítali?