O fľakatých ženách a vypínaní chromozómov

Autor: Tomáš Paulech | 4.12.2013 o 18:21 | (upravené 22.1.2014 o 14:53) Karma článku: 13,57 | Prečítané:  9109x

Molekulárna biológia a genetika prinášajú zázraky, ktorých skutočnosť nemusí posudzovať ani schvaľovať žiadna komisia. Sú prítomné v každej bunke našich tiel, iba sme ich doteraz nevideli. Napríklad toto: všetky cicavčie samice, vrátane našich partneriek, majú v každej bunke vypnutý náhodne vybraný jeden z dvojice pohlavných X chromozómov – sú teda trocha „fľakaté“.

Takto nejako by dopadli naše ženy, keby sa deaktivácia X chromozómu prejavovala navonok. Keď sa na ten model pozerám, tuším je to aj dobre, že sa neprejavuje...Takto nejako by dopadli naše ženy, keby sa deaktivácia X chromozómu prejavovala navonok. Keď sa na ten model pozerám, tuším je to aj dobre, že sa neprejavuje...wehi.edu.au

Na úvod vychrlím nejaké fakty a potom budeme žasnúť nad našimi ženami (čo robíme aj tak, ale teraz na molekulárnej úrovni):

Ženy sa skladajú prevažne z buniek. Bunky obsahujú okrem mnohých iných vecí aj jadro.

V bunkovom jadre- pomôžme si triviálnou a ochytanou ale presnou paralelou s knižnicou- je uložená genetická informácia (nie kód - o tom inokedy) v podobe DNA, ktorá má celkovú dĺžku 6.000.000.000 „písmen“ – báz zo štyroch druhov molekúl.

DNA je v jadre rozdelená do 46 chromozómov – kníh - lepšie povedané 23 párov – ktoré sú dlhé desiatky až stovky miliónov báz. Do knižnice jadra prinesie každému človeku 23 kníh (chromozómov) mama23 kníh otec. Chromozómy od mamy aj od otca sú takmer úplne rovnaké, ale aj tie drobné rozdiely zodpovedajú za dosť markantné rozdiely – napr. inú farbu srsti u samíc cicavcov.

Chromozóm obsahuje tisícky samostatných génov-kapitol, ktoré slúžia ako návod na výrobu bielkovín – napr. hemoglobínu, inzulínu a úplne všetkého ostatného.

Jedna dvojica chromozómov je veľmi odlišná, tie voláme pohlavné a len vďaka nim sme s našimi nežnými polovičkami natoľko odlišní. Mars a Venuša s tým nemajú ozaj veľa spoločného.

Vedci dali mužskému pohlavnému chromozómu označenie Y (čítaj why??). Je oproti ženskému krpatý a taký zošuverený, robí samé problémy, s nikým sa nechce kamarátiť pri delení bunky a okrem pohlavia svojho majiteľa nepopisuje skoro nič iné užitočné.

ženský pohlavný chromozóm označili tiež podobne invenčne X – asi videli, že je to niečo Xtra. A tak sme konečne pri tých našich ženách.

Niektoré z mojich detí by sa možno opýtalo otázku, ktorú som si ja napríklad nikdy nepoložil:

A to ženám nevadí, že majú dve rovnaké knižky v každej bunke?

Odpoveď je, že vadí a dokonca to vadí veľmi!

Vadí to až tak veľmi, že evolúcia vymyslela dômyselný spôsob ako problém odstrániť – X inactivation – alebo po slovensky vypnutie jedného z dvojice chromozómov. Tým sa zabezpečí, že sa nebude vytvárať dvojnásobné množstvo niektorých kľúčových bielkovín. Keď má naša žena iba pár dní a ešte ju nevoláme žena ale rané embryo s pár sto bunkami, stane sa v každej bunke nasledujúci trik.

Pomocou chemických nástrojov si bunka „vypočíta“ počet X chromozómov ktoré obsahuje  a to pomerom X chromozómov k autozomálnym, teda ostatným chromozómom. Takto zistí, či sa má niektorý z X deaktivovať.

Následne sa oba X chromozómy pobozkajú, fakt to aj vedci volajú kissing. Niečo ako keď sa boxeri pozdravia pred zápasom. Počas bozku dôjde k výmene informácií medzi nimi a rozhodne sa kto súboj v danej bunke prehrá – bude deaktivovaný. Podstatné je, že výber víťaza je od bunky k bunke náhodný!

Potom sa v porazenom chromozóme „zapne“ 17 tisíc báz dlhý gén romanticky označený Xist, ktorý spôsobí, že jeho DNA bude pokrytá určitými molekulami – epigenetickými faktormi – ktoré spôsobia doslova jeho deaktiváciu, scvrknutie, vypnutie. DNA porazeného X chromozómu sa neskutočne silno spakuje, uvoľní v jadre miesto víťazovi a v kúte ticho vegetuje. Drvivá väčšina génov (nie všetky, ale to by bolo na dlho) tohto chromozómu je „utíšená“ (silenced) a neprodukuje bielkoviny.

Epigenetické faktory sa vrstvia na neaktívnom chromozóme a tak zostávajú aj po bunkových deleniach dcérske bunky rovnaké. Keďže je deaktivácia náhodná, vzniknú celé oblasti na tele takéhoto jedinca kde je aktívny jeden X a zasa ďalšie, kde je aktívny druhý X chromozóm.

Takže už viete prečo sú naše ženy fľakaté, hoci to na nich nie je zjavne vidieť. Ale keby sa to dalo vidieť, vyzeralo by to asi ako na obrázku k tomuto článku. Nič moc predstava.

Existuje však nám dobre známy druh cicavcov, kde je deaktivácia X chromozómov úplne jasná na prvý pohľad na základe farby srsti Calico mačky. Ony majú fľaky srsti rôznej farby práve z tohto dôvodu.

Na toto neprišli naše ženy, ani cicavce, podobné kompenzácie X chromozómu používajú aj vínne mušky a iné „nižšie“ tvory. Dokonca také červy a spol. si vyvinuli inú metódu.

Odkaz pre mužov: to že máme Y chromozóm a len jediný X chromozóm je ešte oveľa horšie. O tom píšem v inom článku.

Môžete si pozrieť toto krásne ilustračné video, kde je to všetko pekne vizuálne predvedené.

Keby chcel ísť ctený čitateľ oveľa hlbšie pod povrch veci - nech za zapíše do tohto Coursera kurzu. Ja som tak urobil a neoľutoval.

Neviem ako sa to javí vám, ale ja mám pocit, ako keď Stelinka Zázvorková v Pelíškoch videla „nerozbitnou skleničku“ a chce sa mi v úžase povedať len: „Zázrak!“.

 

Doplnenie z 22.1.2014: Práve vyšiel tento zaujímavý článok s úžasnými reálnymi zobrazeniami X inaktivácie v ženskom tele.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?