Chlapské bradavky a Homunkulus

Autor: Tomáš Paulech | 19.12.2013 o 18:23 | (upravené 22.7.2014 o 9:28) Karma článku: 14,73 | Prečítané:  9374x

Na rozdiel od nežného pohlavia, kde je estetická aj praktická funkcia bradaviek na prsiach naskutku zjavná, u mužov je to úplná zbytočnosť. A to všetko preto, lebo na úplnom začiatku sme všetci dievčatá.

Homunculus natlačený chudák v spermii.

Homunculus natlačený chudák v spermii.

Áno, áno, aj hlavohrude v nablýskaných „medveďoch“ začínali život v teplúčku maternice bez náznaku testosterónového šialenstva, ktoré bude nasledovať. Aj Arnold, Stallone, Bruce Willis a ostatné ikony mužnosti. Ale pekne poporiadku.

Pred pár storočiami si niektorí ľudia (tzv. spermisti) mysleli, že v mužskej spermii je celý človek – Homunkulus. Strašne malý, ale už hotový a žena je pre neho len kŕmidlo, kde môže rásť. Na prvý pohľad to nie je až taká scestná predstava, keď sa spoliehali len na pozorovanie nášho spôsobu rozmnožovania a žiadny kvalitný mikroskop nebol poruke. Po chvíli rozmýšľania si ale človek uvedomí, že tí homunkulovia by mali v sebe tiež spermie a človiečikovia v nich zase svoje atď do nekonečna. A v neposlednom rade by sa nikto nemohol podobať na mamu, ale len na otca – darcu života. Problém je, že genetika hovorí pravý opak - pravdu.

No a pravda je taká, že na samom počiatku každého z nás je aktívny výlučne „ženský“ pohlavný chromozóm X. Na základe neho sa tvoria mnohé dôležité bielkoviny a formuje sa embryo. A práve v tomto skorom štádiu sa položí na hrudi základ tkaniva pre budúce bradavky a tie už z tela nezmiznú, hoci u mužov ich vývoj ďalej nepokračuje a tí môžu o mnoho rokov neskôr len zasnene obdivovať, aká krása z toho môže vzniknúť, keď sa veci dokončia.

Či raz budeme dievčaťom alebo chlapcom je z pohľadu génov dané hneď pri počatí na základe pohlavného chromozómu od otca (X alebo Y). Ale celých 6 týždňov po oplodnení je stav embrya „dievčenský“, teda výlučne pod správou X a až potom nastupuje u chlapcov na scénu krpatý, ale agresívny (to už tak býva) mužský pohlavný chromozóm Y. Na ňom je uložený kľúčový pohlavný gén SRY, ktorý „dozerá“ na stavbu mužských pohlavných znakov a tiež vypnutie znakov ženských.

Vo výsledku sú ženské a mužské pohlavné znaky dosť odlišné, avšak všetko je postavené z tej istej stavebnice. Neveríte? Pozrite si prosím toto krátke, ale výživné a milé video na túto tému aj so slovenskými titulkami, ktoré som vám vyrobil (pod videom treba zvoliť jazyk Slovak). Tu je aj originál z YouTube pre tých čo titulky nepotrebujú.

Čo hovoríte na tú zhodu klitoris/penis a vaječníky/semenníky na konci videa, bomba nie?

P.S. Protibulvárna doložka článku:
Keď hovorím "ženský" chromozóm X, je to stručné, ale dosť nepresné. Na rozdiel od výlučne mužského Y v skutočnosti X chromozóm nieje ani ženský ani mužský. Je to vlastne normálny (autosomal) chromozóm, ktorý obsahuje tisícky génov úplne nesúvisiacich s pohlavím a je potrebný u mužov aj u žien. Má akurát tú vlastnosť, že sa pri bunkovom delení kamaráti s tým krpatým Y a tvária sa ako rovnocenní partneri, aby Y nemal komplexy, že má len tretinu dĺžky X. Keď sa bunka delí, konce X a Y (tzv.teloméry) sa spoja, lebo tam do seba zapadajú (ako orgány, ktoré vytvárajú :-) ) a chudák X sa preto musí tak čudne poskrúcať, aby ho ten malý Y dokázal vôbec za tie konce chytiť. Toto neprirodzené spojenie prináša ďalšie možné genetické chyby týkajúce sa mužov (aneuploidy) takže ja končím....
 
Doplnenie 22.7.2014 - Vypočujte si veľmi zaujímavý a poučný podcast BBC so spoluobjaviteľkou génu SRY Jenny Graves
 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Rezník z TASR by bol v RTVS pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.


Už ste čítali?