Chlapské bradavky a Homunkulus

Autor: Tomáš Paulech | 19.12.2013 o 18:23 | (upravené 22.7.2014 o 9:28) Karma článku: 14,73 | Prečítané:  9422x

Na rozdiel od nežného pohlavia, kde je estetická aj praktická funkcia bradaviek na prsiach naskutku zjavná, u mužov je to úplná zbytočnosť. A to všetko preto, lebo na úplnom začiatku sme všetci dievčatá.

Homunculus natlačený chudák v spermii.

Homunculus natlačený chudák v spermii.

Áno, áno, aj hlavohrude v nablýskaných „medveďoch“ začínali život v teplúčku maternice bez náznaku testosterónového šialenstva, ktoré bude nasledovať. Aj Arnold, Stallone, Bruce Willis a ostatné ikony mužnosti. Ale pekne poporiadku.

Pred pár storočiami si niektorí ľudia (tzv. spermisti) mysleli, že v mužskej spermii je celý človek – Homunkulus. Strašne malý, ale už hotový a žena je pre neho len kŕmidlo, kde môže rásť. Na prvý pohľad to nie je až taká scestná predstava, keď sa spoliehali len na pozorovanie nášho spôsobu rozmnožovania a žiadny kvalitný mikroskop nebol poruke. Po chvíli rozmýšľania si ale človek uvedomí, že tí homunkulovia by mali v sebe tiež spermie a človiečikovia v nich zase svoje atď do nekonečna. A v neposlednom rade by sa nikto nemohol podobať na mamu, ale len na otca – darcu života. Problém je, že genetika hovorí pravý opak - pravdu.

No a pravda je taká, že na samom počiatku každého z nás je aktívny výlučne „ženský“ pohlavný chromozóm X. Na základe neho sa tvoria mnohé dôležité bielkoviny a formuje sa embryo. A práve v tomto skorom štádiu sa položí na hrudi základ tkaniva pre budúce bradavky a tie už z tela nezmiznú, hoci u mužov ich vývoj ďalej nepokračuje a tí môžu o mnoho rokov neskôr len zasnene obdivovať, aká krása z toho môže vzniknúť, keď sa veci dokončia.

Či raz budeme dievčaťom alebo chlapcom je z pohľadu génov dané hneď pri počatí na základe pohlavného chromozómu od otca (X alebo Y). Ale celých 6 týždňov po oplodnení je stav embrya „dievčenský“, teda výlučne pod správou X a až potom nastupuje u chlapcov na scénu krpatý, ale agresívny (to už tak býva) mužský pohlavný chromozóm Y. Na ňom je uložený kľúčový pohlavný gén SRY, ktorý „dozerá“ na stavbu mužských pohlavných znakov a tiež vypnutie znakov ženských.

Vo výsledku sú ženské a mužské pohlavné znaky dosť odlišné, avšak všetko je postavené z tej istej stavebnice. Neveríte? Pozrite si prosím toto krátke, ale výživné a milé video na túto tému aj so slovenskými titulkami, ktoré som vám vyrobil (pod videom treba zvoliť jazyk Slovak). Tu je aj originál z YouTube pre tých čo titulky nepotrebujú.

Čo hovoríte na tú zhodu klitoris/penis a vaječníky/semenníky na konci videa, bomba nie?

P.S. Protibulvárna doložka článku:
Keď hovorím "ženský" chromozóm X, je to stručné, ale dosť nepresné. Na rozdiel od výlučne mužského Y v skutočnosti X chromozóm nieje ani ženský ani mužský. Je to vlastne normálny (autosomal) chromozóm, ktorý obsahuje tisícky génov úplne nesúvisiacich s pohlavím a je potrebný u mužov aj u žien. Má akurát tú vlastnosť, že sa pri bunkovom delení kamaráti s tým krpatým Y a tvária sa ako rovnocenní partneri, aby Y nemal komplexy, že má len tretinu dĺžky X. Keď sa bunka delí, konce X a Y (tzv.teloméry) sa spoja, lebo tam do seba zapadajú (ako orgány, ktoré vytvárajú :-) ) a chudák X sa preto musí tak čudne poskrúcať, aby ho ten malý Y dokázal vôbec za tie konce chytiť. Toto neprirodzené spojenie prináša ďalšie možné genetické chyby týkajúce sa mužov (aneuploidy) takže ja končím....
 
Doplnenie 22.7.2014 - Vypočujte si veľmi zaujímavý a poučný podcast BBC so spoluobjaviteľkou génu SRY Jenny Graves
 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?