Chlapec, ktorého krv nemá otca

Autor: Tomáš Paulech | 23.1.2014 o 18:42 | Karma článku: 13,46 | Prečítané:  17347x

Každá bunka nášho tela obsahuje rovnakú DNA. Jedna polovica dedičnej informácie pochádza od otca a druhá od mamy. Chlapec, o ktorom budeme hovoriť, má ale v bunkách rôznych orgánov rôznu DNA. Kým napríklad v koži má gény od oboch rodičov, DNA v krvi pochádza iba od mamy. Spôsob oplodnenia, z akého sa tento chlapec zrodil bol zatiaľ zdokumentovaný iba jediný raz. Chcem vám o ňom, ale aj o procese „samooplodnenia“ ľudského vajíčka povedať viac.

Ľudská zygota - deliace sa oplodnené vajíčko.Ľudská zygota - deliace sa oplodnené vajíčko.http://infinity-imagined.tumblr.com/archive

Začnime teda najprv pojmom Partenogenéza1 . Ide o proces, kedy sa samičia pohavná bunka - vajíčko - začne deliť a vyvíjať bez prispenia spermie. Teda ide o akési „samooplodnenie“, kedy sa vajíčko aj bez samčej časti génov mení na zygotu, embryo, plod a následne hotový (vždy samičí) organizmus.

Mnoho druhov rastlín, hmyzu a dokonca aj stavovcov ako sú plazy, ryby, obojživelníky či žraloky dokážu Partenogenézou vytvárať nové jedince. Niektoré z druhov používajú tento spôsob množenia vždy, niektoré iba v situáciách, keď sa samci niekde poflakujú, nestarajú sa o potreby samičiek a nie sú teda v správnom čase k dispozícii.

Ľudské dieťa partenogenézou vzniknúť nemôže. Je to kvôli javu, ktorý sa volá imprinting génov. Tento jav spôsobuje, že na niektorých génoch od mamy je v DNA vrstva s nápisom „Nepoužívať!“. Na génoch po otcovi je podobný náter na niektorých iných génoch.2 Takže keď sa v našich bunkách tvoria bielkoviny podľa týchto génov, aspoň jeden (mamin alebo otcov) musí fungovať, teda byť bez epigenetického "náteru". U ľudského embrya, ktoré by vznikalo iba na základe génov od mamy, by čoskoro chýbali tie, čo sú u mamy zakázané a ktorých funkčné verzie jedinec očakáva od otca. Sú to kľúčové gény napr. pre vývoj kostrových svalov, preto ľudské embryo zahynie. (zanikne alebo zostane v matke často aj nepozorované ako nezhubný nádor zvaný Teratóm ovárií)

Ak by sme teoreticky dokázali vhodne odstrániť z maminých génov spomínaný imprinting, ľudská partenogenéza by bola principiálne možná. Inými slovami, ženy by sa bez mužov zaobišli, hoci na úkor toho hlavného, čo pohlavné rozmnožovanie prináša - genetickú rozmanitosť a unikátnosť každého jedinca.

Dôležité je tiež spomenúť, že proces partenogenézy vyžaduje, aby sa vo vajíčku znova nastolil správny počet chromozómov. Zvyčajne totiž obsahuje iba jednu sadu chromozómov (je haploidné) a výsledný organizmus musí mať sady dve (všetky bežné tvory okolo nás sú diploidné). To sa uskutoční zvláštnym priebehom dokončenia jeho dozrievania a pohlavného delenia – meiózy, ktorú sme už spomínali aj v jednom z minulých článkov.

Venujme sa ale tomu mimoriadnemu prípadu z nadpisu, ktorý bol publikovaný v r.1995. Išlo o trojročného chlapca, ktorému v DNA krvi3 nenašli pri vyšetrení ani náznak mužskej-otcovej DNA. Vyšetrili mu teda iné orgány, okrem iného kožu a tie boli úplne normálne a teda DNA otca aj mamy obsahovali. Navonok bol chlapec prakticky zdravý, mal len mierne tvárové asymetrie a problémy s učením – nič mimoriadne podozrivé.

Nakoniec sa ale ukázalo, že je unikátny. Bol totiž počatý nasledujúcim kurióznym spôsobom4:

Mamine vajíčko spustilo proces partenogenézy a teda sa „samo-aktivovalo“ a začalo deliť – všetky dcérske bunky obsahovali výlučne mamine gény.

Veľmi skoro po prvých bunkových deleniach bola jedna z dcérskych buniek vajíčka oplodnená spermiou.

Vývoj embrya pokračoval normálne ďalej s tým, že orgány, ktorým stačili na vývoj gény mamy, boli „naklonované“ z nich (ako krv na základe ktorej ho odhalili), hoci sa množili o niečo pomalšie než bežné bunky. Tie orgány, ktoré nevyhnutne potrebujú otcove gény, (koža, kostrové svaly...) sa vyvinuli z  oplodnenej bunky. Tieto dva druhy geneticky rozličných buniek vytvorili nakoniec navonok vcelku normálneho, no geneticky jedinečného chimérického chlapca..

 

Vľavo na schéme - priebeh partenogenézy a čistočného oplodnenia vajíčka. Vpravo na schéme- priebeh normálneho oplodnenia a tehotenstva.

Vľavo na schéme - proces partenogenézy a oplodnenia dcérskej bunky vajíčka- takto začal život nášho chlapca.

Vpravo na schéme - bežné oplodnenie vajíčka a vývoj zygoty. Takto začali životy takmer všetkých z nás.

 

Podobných typov kuriozít pri ranom vývoji ľudského embrya je známych podstatne viac. To je aj dôvod, prečo hneď prvá veta tohto článku nie je celkom pravdivá. O tom ale nabudúce...

 

Poznámky:

1) Z gréčtiny by sme pojem Partenogenéza doslova preložili ako panenské počatie/pôrod, ale to by malo príliš náboženské konotácie a my chceme hovoriť o genetike. Späť do článku...

2) Kto by to chcel trocha presnejšie - genomic imprinting je expresia génov podľa paternality alely zabezpečená bez štrukturálnej zmeny DNA epigenetickou metyláciou. Imprintovaných je v ľudskom genóme asi 150 známych génov.Späť do článku...

3) Toto konštatovanie o DNA v krvi treba mierne spresniť. Konkrétne išlo o DNA v bielych krvinkách. Červené krvinky ako jediné v našom tele totiž nemajú jadro a ani väčšinu bunkových organel. Nepotrebujú sa deliť a všetko v nich je podriadené efektivite prenosu kyslíka. Späť do článku...

4) Pôvodne si vedci mysleli, že ide o iný zriedkavý prípad, keď chybou pri bunkovom delení obsahuje X chromozóm aj časti Y vrátane kľúčového mužského pohlavného gény SRY o ktorom som už písal. Toto ale nebol ten prípad. Išlo o oplodnenie aktivovaného vajíčka, ktoré nastalo veľmi skoro po prvých deleniach a nebolo zablokované inak veľmi sofistikovanými ochrannými mechanizmami vajíčka proti viacnásobnému oplodneniu, alebo oplodneniu po spustení delenia.Späť do článku...

Zdrojom mi bol článok: Philip Cohen, The boy whose blood has no father, New Scientist issue 1998,07 October 1995.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Rezník z TASR by bol v RTVS pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.


Už ste čítali?