Blúdivý nerv žirafy

Autor: Tomáš Paulech | 17.4.2014 o 18:42 | Karma článku: 13,45 | Prečítané:  8683x

Sledovaním tej krásy okolo nás, rozmanitosti adaptácií, tvarov a schopností živých tvorov môžeme ľahko nadobudnúť dojem, že evolúcia postupuje vždy optimálnym spôsobom, smerom k dokonalosti. Ale tak to nie je. Žirafy o tom vedia svoje ...

Takto sa vracia k hlasivkám ľavý rekurentný nerv hrtanu u človeka (modrou)Takto sa vracia k hlasivkám ľavý rekurentný nerv hrtanu u človeka (modrou)foto: Wikipédia

Dá sa iba skonštatovať, že evolúcia postupuje. Ľudské telo, ako aj telá všetkých živých tvorov sú skvelo vyladené na podmienky, v ktorých žijú, ale k dokonalosti majú ďaleko. Keby sme boli skutočne stvorení ako druhy individuálne a nezávisle Všemohúcim, istotne by sme v našich telách nemali nachádzať konštrukčné nedostatky. A už vôbec by sa nemalo stávať, že nedostatky rovnakej povahy pozorujeme u rôznych druhov.

Viaceré sme spomenuli už v minulom článku. Pekným príkladom je aj Blúdivý nerv (Nervus vagus) v telách  stavovcov, resp. konkrétne jeho odbočka – rekurentný nerv hrtanu (laryngu). Blúdivý nerv je jeden z dvanástich párov hlavových nervov, ktoré zostupujú z mozgu do rôznych častí tela. Inervuje viaceré oblasti od krku až po brušnú dutinu. Viackrát sa po zostupe z mozgu vetví. Jednou z vetiev je aj spomenutý nerv hrtanu, ktorého úlohou je inervovať oblasť hlasiviek a ovládať tak nielen hlas, ale aj koordináciu prehĺtania a dýchania. Nepôjde nám však ani tak o jeho funkciu, ako skôr o tvar a dôvod, prečo sa nazýva rekurentný.

recurr_laryng_fish.jpg

Hoci toho ryby veľa nenahovoria, ony mali týmto nervom hrtan (resp. žiabre) vybavený evolučne najskôr. V ich prípade je to celkom elegantný, krátky úsek nervového vlákna. Ako si tak evolúcia počítala milióny rokov, z rybiek nám vznikli plazy, vtáky, cicavce a ďalšia suchozemská fauna až po človeka. Zvieratám pribudol okrem iného krk a aj vnútorné orgány sa zásadne preskupili. Genetický návod na výrobu Blúdivého nervu sa ale v podstate zachoval. Tento recept proste hovorí: začni tuto v mozgu, namier si to k srdcu a nižšie do tela, a pritom sa vetvi. Jednu vetvu otoč okolo aorty, až prídeš k hrtanu a tam sa pripoj.

To, čo fungovalo celkom pekne u rýb ale u dnešných, oveľa zložitejších stavovcov, vedie k stavu, z ktorého by každý Stvoriteľ, hodný tohto mena, zaplakal. U nás, ľudí, to ešte nie je také vypuklé. Nerv robí všetko ako kedysi: vyštartuje z mozgu, prejde krkom prvý raz, zostúpi dosť nízko až k aorte, jedna z vetiev sa otočí okolo nej a potom sa musí trepať zasa späť hore do krku - vracia sa, a preto ho voláme rekurentný*. Namiesto priameho prepojenia mozog-krk tu máme celkom zbytočné obchádzky. Dá sa to pochopiť iba vo svetle evolúcie.

No a sme pri žirafe. Tam táto situácia dospela do extrému. Blúdivý nerv žirafy má 5 metrov, lebo musí poslúchať návod spred stoviek miliónov rokov, ktorý ho núti urobiť obchádzku pod aortu, aj keby mal robiť niekoľko metrov navyše. V optimálnom prípade by na to stačilo niekoľko centimetrov. Richard Dawkins o tom hovorí v tomto videu priamo pri pitve žirafy (vhodné pre otrlých medikov alebo absolventov dedinskej zabíjačky!).

recurr_laryng_giraffe.jpg

A tu je práve pes zakopaný, teda vlastne žirafa rozpitvaná. Evolúcia nemá určený smer k dokonalosti, nepostupuje najoptimálnejšou možnou cestou, nezačína u každého druhu odznova. Po generácie prírodným výberom ladí už existujúce a overené riešenia a adaptuje druhy na rôzne ekosystémy. V prípade tohto nervu by bolo ideálne presunúť ho pred aortu a výrazne skrátiť. Vzhľadom na prastarý, ale stále platný genetický plán "výroby žirafy" to ale nedokáže urobiť. A žiadny iný plán či architekt výroby nie je k dispozícii. Prof. Noor, lektor a biológ z Duke University, uviedol výstižný  príklad. Je to ako prerábať starý dom bez odpojenia vody, plynu a elektriny. Mnoho toho môžete zmeniť, môžete nakoniec postaviť pekný funkčný dom, ale historicky už máte určité limity, drobné nedokonalosti, ktoré budú prezrádzať, že ide o prerábku staršieho konceptu. Žirafy sú nádherné tvory, ale nevyrábal ich individuálne na zákazku inteligentný dizajnér, lebo ten by takto nepostupoval.

 

* Poznámka: Pre úplnosť dodajme, že Blúdivý nerv je párový, a preto sú párové aj rekurentné nervy stúpajúce späť do krku. Nie sú celkom symetrické - iba ľavá vetva prebieha popod aortu, pravá beží priamo hore. Väčšina z nás nemá skúšku z anatómie, ale na tomto 3D atlase ľudského tela sa dá vidieť mnoho zaujímavého, aj obe vetvy Blúdivého nervu (Vagus nerve), nerv hrtanu, žiaľ, nie :-(

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Rezník z TASR by bol v RTVS pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.


Už ste čítali?