eGovernment II. - ako na tom sme

Autor: Tomáš Paulech | 5.8.2006 o 22:11 | Karma článku: 4,92 | Prečítané:  2389x

Samého ma pobavilo, ako sa nás tá myšlienka všetkých chytila– robiť priamu demokraciu elektronicky. Prvý krát je na to reálna šanca – politická aj technologická. S kolegami pri obede sa nápady a vylepšenia len tak sypali. A to vôbec nie sme od fachu, dokonca žiaden z nás ešte nebol poslanec. Dnes som sa rozhodol, stavím na silu komunity, spíšem to podstatné z našich nápadov do článku.

Brali sme to s nadhľadom a pri dobrej porcii jedla sme konštruovali ďalekosiahle vízíe. Žiaľ som ten typ, ktorý sa snaží doviesť do konca aj vopred stratené veci. Keď teda deti večer zaspali, v studenom svetle monitora som prešiel pár stránok a samozrejme som zistil, že vôbec nie sme s našimi myšlienkami originálni. Internet nás z pocitu jedinečnosti vlastných nápadov vyliečil. To je to prekliatie dnešnej doby. Dokonca som zistil, že priamo naša vláda vytvorila projekt Minerva na zavedenie podobných nápadov do praxe a dala ho na starosť ministerstvu vnútra.

Na stránke www.iminerva.sk sa dajú nájsť aspoň základné informácie. Jednotlivé akčné plány projektu, termíny, návrh financovania úloh a zodpovední. Predovšetkým som sa chcel dozvedieť o pokrokoch v akčnom pláne III. – informačná spoločnosť. Ten ma zaujal, lebo témy akoby niekto tajne odpísal pri našej diskusii s kolegami: vytvorenie jednoznačného identifikátora obyvateľa namiesto zastaralého rodného čísla, zavedenie občianskeho preukazu s čipom a zaručeným elektronickým podpisom, zvyšovanie používanie elektronického podpisu v štátnej správe, elektronická výmena dát medzi registrami a hlavne digitálna vláda. Bingo! A vraj aj EÚ až v ďalekom Lisabone sformulovala rovnakú stratégiu. Razom sa mi zdali naše naivné diskusie nesmierne blízko reality.

Až kým som nezačal hľadať rukolapné výsledky. Dá sa povedať, že som hľadal veľmi zle, nič relevantné, ani bodík. Tak som im napísal mail, kde by som výsledky našiel. Hádajte či odpovedali?

Pochopil som mnohé, keď som našiel dokument o návrhu financovania mnou preferovaných bodov. V kolónkach pre sumy zo štátneho rozpočtu a EÚ odhora dole samé nuly za minulý aj tento rok. Teda skoro by som prehliadol tých 145 miliónov z kapitoly ministerstva dopravy, ktoré majú ísť tento rok na certifikáciu počítačovej gramotnosti úradníkov v štátnej správe – ECDL - teda po našom do školení. Inde som našiel, že by to malo byť tento rok 8000 ľudí (zo 41000 úradníkov do 2008). Ak ešte viem deliť, tak je to 18000,- na hlavu.Môj skromný názor je, že sme radšej mohli prijať úradníkov, ktorí sa s počítačom dostatočne kamarátia a nejaké drobné hodiť napríklad na zrušenie archaického a nejednoznačného rodného čísla a synchronizáciu identifikátorov registrov a poisťovní. O digitálnej vláde si zatiaľ netrúfam snívať. Kiež by som sa v posudzovaní výsledkov mýlil a našiel sa niekto, kto napíše link na stránku, kde budú jasne zaznamenané pokroky v budovaní informačnej spoločnosti. Teda tej na Slovensku, spriatelené krajiny sú na tom, ako to už býva, o čosi napred, hlavne tí tajomní estónci. Ale o nich až v článku o tom, čo nás (snáď) na tomto poli čaká. Nádej stále žije.

Projekt Minerva a aj zámery rozmenené na drobné sa mi páčia. Myslím, že stačí podľa nich tvrdohlavo ísť (napriek zmene vlády ak sa dá) a o čo menej politici o informačnej spoločnosti budú hovoriť o to viac ju budeme zažívať. Zatiaľ sa mi laicky zdá, že sme nastolili v plnení cieľov tempo behu na 5000m cez prekážky, pričom ak sa chceme dožiť digitálnej vlády, mali by sme bežať ako pri 200m hladkých.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vagovič: Jankovská taktizuje, ešte sa jej rozviaže jazyk

Kniha Vlastnou hlavou sleduje Ficov pád.

Dobré ráno

Dobré ráno: Boris Kollár mal iný režim ako zvyšok Slovenska

Šéf parlamentu v piatok nemocnicu opúšťa.


Už ste čítali?