eGovernment IV. - voľby cez verejné hlasovacie terminály

Autor: Tomáš Paulech | 7.8.2006 o 7:30 | Karma článku: 5,13 | Prečítané:  2111x

Verejný hlasovací terminál - verejne dostupné zariadenie, niečo medzi hracím automatom a bankomatom bez peňazí. Jednoducho ovládateľné a bežné ako automat na poker, bezpečné a pripojené do sveta ako bankomat. Návratnosť investície - 1 volebné obdobie. Zdá sa vám to nereálne? Počítajme spolu.

Na Slovensku sme mali pre parlamentné voľby 2006 podľa ŠÚ 5900 okrskov. Ak by náklady na výrobu a montáž jedného terminálu boli 50.000 Sk (čo je pri danom množstve dúfam reálna hodnota) a stáli by na každom volebnom mieste v republike, celkom by nás to stálo 295 miliónov. Dosť.
Keď ale uvážime, že náklady na jedny voľby ako boli tie posledné parlamentné sú cca 300 miliónov, je to jasné - všetky verejné hlasovacie terminály by sme mali za cenu jediných volieb. A to sme ešte nespomenuli voľby do miestnych samospráv, do VÚC, prezidentské voľby, referendá a iné veci, ktoré by terminál umožňoval. Ak to premrštím a na softvér dáme ďalšich 300 miliónov, máme to späť za 2 roky.  Ak si odmyslím drobnosti ako viac kôl prezidentských volieb, predčasné voľby a podobne, tak volíme v priemere aspoň raz za rok. Po dvoch rokoch v ktorých zainvestujeme ušetrí teda rozpočet každoročne 300 miliónov. Nie som ekonóm, ale biznis s návratnosťou 2 roky sa mi zdá super. Prechodné obdobie by som skrátil podľa možnosti na minimum - 1-2 voľby - inak si ľudia nezvyknú a budeme stále hlasovať ako v starovekom Ríme.
Iste, boli by tu ďalšie náklady na pripojenie, zabezpečenie, servis terminálu a podobne. Som však presvedčený, že to je stále obrovská úspora, keď si pomyslím, že by neexistovali tony vyhodených lístkov, komisie s odmenami a mobilmi, urny, prevážanie výsledkov autami, policajná ochrana, zdĺhavé spočítavanie hlasov na rôznych úrovniach a všetko čo s tým súvisí.
 Je tu ešte možnosť, ktorú presadzuje kolega: využiť priamo bankomaty ako také. Znamenalo by to obrovské úspory na výrobu, inštaláciu, prevádzkovanie, pripojenie a starostlivosť o terminál po stránke technickej aj bezpečnostnej. Sú verejné, strážené, pripojené, len by sme namiesto platobnej karty vložili občiansky. Bankomat by podľa toho zistil, že ideme hlasovať, nie vyberať peniaze, či dobíjať kredit na mobile. Všetko, čo by bolo treba urobiť je dohodnúť sa s bankami a naprogramovať to. Nejakých pár sto miliónov by mohlo stačiť. A že linky patria súkromnej spoločnosti? Je to rovnaké ako s pevnými aj mobilnými linkami využívanými dnes každým z nás.
 Jedinú slabinu vidím zatiaľ v utajení hlasovania. Je to háklivá a dôležitá vec.Staral by sa o ňu softvér. Stroj vie, kto, kedy a ako zahlasoval, ale verím, že schopnejší informatik ma  veľmi rýchlo uvedie na pravú mieru a navrhne bezpečné riešenie. Estónski programátori to zrejme nejako vymysleli, keď tam už takéto voľby prebehli, takže ich pozveme na pivo a keď sa budú zdráhať a my na to neprídeme tak od nich know-how kúpime.
Pokiaľ by bola obsluha terminálu dostatočne jednoduchá a prehľadná, verím, že ju zvládne ju každý. Navyše sa dá hlasovať kdekoľvek na svete, takže žiadne vybavovanie voličských preukazov a škrtanie voličov zastrúhanou ceruzou v linajkovom zošite na mestskom úrade. Stačí mať občiansky preukaz z čipom kvôli bezpečnej identifikácii a počítač s čítačkou. Žiadne obmedzenie dĺžky volieb na pár hodín. Voľte hoci počas 3 dní kedykoľvek za 24 hodín, voľte aj viackrát (počíta sa posledný hlas). Mobilné urny vo forme notebooku. Atď atď...Úplne som sa nechal uniesť digitálnou víziou ... Netvrdím že nás to spasí, stačí keď republika ušetrí za pár rokov doslova miliardy. V rozpočte ako je ten slovenský to myslím zaváži. Chcem veriť, že to chce aj štát sám.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Samuela Marca

Ak by sa Fico a Pellegrini chceli vrátiť, nerobili by to lepšie (píše Samo Marec)

Nikam sme sa nepohli, len sa všetci dohádali.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Matovič vyhral na celej čiare

Čo si premiér odmakal, dostal Pellegrini zadarmo.


Už ste čítali?