Degradácia Pluta po 76 rokoch

Autor: Tomáš Paulech | 7.8.2006 o 20:12 | Karma článku: 9,73 | Prečítané:  3100x

Pluto má namále. Od objavu v roku 1930 sa neprávom teší z priznaného titulu - planéta. Síce najvzdialenejšia, najmenšia, neznáma, ale predsa planéta. Jeho možná degradácia sa koná v Prahe už o týždeň.

Pluto a jeho rodinaPluto a jeho rodinazdroj:HST

V antickej mytológii bol Pluto bohom smrti - dosť nevďačná funkcia. Ale zato pochádzal z dobrej rodiny. Otcom mu bol Saturn a bratmi Jupiter s Neptúnom.
Planétu Pluto objavil Clyde Tombaugh v roku 1930. Tritisíc kilometrov veľký objekt bol výsledkom veľkej honby za deviatou planétou, ktorá by vysvetlila poruchy v pohybe Neptúna. Rovnako,ako Neptún mal svojho času vysvetliť poruchy Uránu. Astronómovia čakali čosi podstatne väčšie.
O polstoročie neskôr sme zistili, že okolo Pluta obieha 1200km veľký satelit. Podľa prievozníka podsvetnou riekou Styx dostal meno Charon. Len celkom nedávno sa táto rodinka rozrástla o ďalších dvoch členov. Minulý rok HST objavil dva maličké mesiace, s priemerom 45 a 160 km, obiehajúce Pluto vo vzdialenosti niekoľko desiatok tisíc kilometrov. Tento rok v júni dostali mená Nix a Hydra, tiež podľa živlov z rímskeho podsvetia.
K tejto skupine telies letí sonda New Horizons. Ešte je len za humnami, takže na pekné fotky sa môžeme tešiť až o 9 rokov. Akoby Pluto na seba chcelo upútať pozornosť, že nieje okrajovou, ani nezaujímavou planétou.
A v poslednom slove je práve hlavný problém.
Dnes už vieme, že z astronomického hľadiska je Pluto len veľmi vzdialený príbuzný s veľkými planétami.
Pluto je všetkými svojimi dráhovými, či fyzikálnymi charakteristikami predstaviteľom telesa z Edgeworthovho-Kuiperovho pásu (EKB). Je to diskovitá populácia relatívne malých telies za Neptúnom o ktorej sme sa dozvedeli iba prednedávnom. Prvého zástupcu sme objavili len v roku 1993. Odvtedy už ale pribudlo okolo tisíc ďalších podobných telies.

Otázka, ktorou sa pravdepodobne bude zaoberať generálne zhromaždenie medzinárodnej astronomickej únie (IAU) v Prahe od 14. augusta je, či teda Pluto považovať za planétu. Presnejšie, aká je vlastne definícia planéty.
Po stáročiach sofistikovanej astronómie to vrhá trocha zlé svetlo, že presne ani nevieme takú elementárnu definíciu. Je to ale podobne ako so slovom energia. Používame ho úplne bežne, každý vie, čo to asi je, ale žiadna exaktná jednomyseľne prijatá definícia neexistuje. Pri pohľade zblízka sa aj triviálne pojmy začnú často komplikovať.
Za planétu podvedome považujeme guľaté teleso veľké aspoň ako Pluto, obiehajúce okolo Slnka, respektíve vieme rovno vymenovať deväť planét, čo sme sa učili na základnej škole.
Nijako sa neprihliada na to, čo dnes vieme o evolúcii a dráhach týchto telies.  Pluto a ostatné telesá EKB obiehajú za Neptúnom poväčšine po excentrických dráhach s veľkým sklonom k rovine obehu ostatných planét. Sú tiež podstatne menšie, majú pevný povrch, na rozdiel od vonkajších planét. Jednoducho je to úplne iná populácia telies, ktoré nie sú planétami.

Zdá sa, že posledná rana pre Pluto-planétu prišla v roku 2003, keď americkí astronómovia objavili objekt 2003 UB313, ktorý je väčší ako Pluto a má aj svoj satelit. Oficiálne meno zatiaľ nemá, neoficiálne ho voláme Xena. Podobných, ale ešte neobjavených telies je za Neptúnom určite oveľa viac.

Z čisto vedeckého hľadiska nie je teda veľmi čo riešiť. Pluto nie je planéta. Ide o to, akú definíciu ponúkne oficiálna astronomická organizácia verejnosti a teda, či sa budú prepisovať učebnice. Keby sme zostali pri skostnatenom a dnes už evidentne zastaralom zozname deviatich planét, netreba prepisovať nič, ale pachuť nepravdy zostane. Môžeme tiež do zoznamu planét postupne prihadzovať čokoľvek väčšie ako Pluto - to je cesta k totálnemu zmätku - viazať sa na rozmer Pluta je neopodstatnené. Najrozumnejšia cesta by bola Pluto preklasifikovať na transneptunický objekt a zostať pri ôsmich skutočných doteraz známych planétach bez ohľadu na technické, či kultúrne zmeny, ktoré by to prinieslo. Je ľudské, že sa zdráhame povedať po siedmich desaťročiach - pardón, mýlili sme sa. Je to však zároveň najkorektnejšie a jediné správne.

Niektoré údaje čerpané z:
www.universetoday.com
www.space.com

Foto: HST

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vagovič: Jankovská taktizuje, ešte sa jej rozviaže jazyk

Kniha Vlastnou hlavou sleduje Ficov pád.

Dobré ráno

Dobré ráno: Boris Kollár mal iný režim ako zvyšok Slovenska

Šéf parlamentu v piatok nemocnicu opúšťa.


Už ste čítali?