Utajený summit G8 v Grónsku

Autor: Tomáš Paulech | 11.8.2006 o 17:09 | Karma článku: 4,73 | Prečítané:  1563x

Za lahodných zvukov grónskej hymny "Nunarput utoqqarsuanngoravit" dnes na letisku v hlavnom meste grónska Nuuku pristalo lietadlo Air ForceOne na palube s prezidentom USA. Vzácneho hosťa, ktorý priletel na schôdzku predstaviteľov najvyspelejších štátov sveta, privítala dánska panovníčka a grónsky premiér.

lode ochraniek jednotlivých delegácií na poludnie v mieste konania summitulode ochraniek jednotlivých delegácií na poludnie v mieste konania summituzdroj: Inuit Press Ltd.


Onedlho prileteli aj zástupcovia ostatných veľmocí, ktorých po príchode trocha šokoval tradičný inuitský uvítací ceremoniál spoločného lízania cencúľa. Po ošetrení záčastnených sa historicky prvé stretnutie na najvyššej úrovni na najväčšom ostrove sveta mohlo začať. Začiatok akcie narušil iba člen čestnej stráže, ktorý bez vyzvania primrzol k ploche letiska a museli ho za pomoci ochranky z plochy demontovať a odviezť trajektom do sedemsto kilometrov vzdialenej nemocnice.
Prezidenti so sprievodom sa presunuli v pancierových a nemrznúcich limuzínach do mesta Godhavn na neďaleký ostrov Disko. Pre tento účel na ostrove vybudovali moderné konferenčné mestečko s dokonalou infraštruktúrou. Rozľahlé a špičkovo vybavené priestory pre médiá, sály pre tlačové besedy, hotel pre delegácie, hostí a novinárov. Stredisko je spojené so svetom výkonnými satelitnými linkami. Množstvo personálu už v prvom mesiaci prevádzky prekročilo počet obyvateľov celého ostrova.
Prvou informáciou zo strany hostiteľov bolo, že v tomto komplexe sa odteraz budú konať všetky podobné stretnutia svetových lídrov. Predstavitelia G8 túto možnosť privítali a organizátorom schválili plán návštev s vyhliadkou do roku 2015. Vybudovanie trvalého sídla tu zvažuje aj  Európsky parlament, nakoľko podľa nákladného celoeurópskeho výskumu verejnej mienky by prakticky nikto nezistil, že poslanci zasadajú za polárnym kruhom. Relevantnosť ich zasadaní by tým nijako nebola dotknutá.
Takéto riešenie prináša svetovej ekonomike obrovské úspory vo forme paliva pre lietadlá, ochranu činiteľov na miestach, ako sú  uličky starého mesta danej metropoly, divadlá, univerzity, barbecue reštaurácie v Nemecku a Medzevská kováčšska dielňa. Polícia a ochranky nebudú už viac zažívať vyčíňanie živlov po svetových mestách a novinári budú mať vyhovujúce priestory na prácu, stabilný prísun diét a darčekových predmetov. Niektoré svetové agentúry už na susediacich pozemkoch stavajú mediálne centrá so stabilnou personálnou základňou. Ako uviedol doterajší majiteľ pozemkov za rybárskym mestečkom Godhavn, ktorý doteraz pracoval ako výkonný riaditeľ miestnej manufaktúry na spracovaní tuleních koží , cena jeho trvale zaľadnených pozemkov vzrástla za posledný rok 800-tisíc násobne a zvažuje rozšírenie svojho podnikania na spracovanie ťavích koží v Dubaji.
Proti summitu na nedozernej snehovej pláni za bránami areálu demonštrovalo niekoľko (päť) antiglobalistov. Odhodlanie aktivistov naštrbil hlavne incident, keď obrovský transparent s nápisom "Give Peace (one more) chance", ktorý plánovali v deň schôdzky rozprestrieť, zmrzol a polámal sa hneď po vylodení z ladoborca na pravidelnej linke Nuuk-Reykjavik. Ich názor sa doteraz nepodarilo zverejniť, nakoľko žiaden z vyslaných novinárov sa zo snehovej búrky ešte nevrátil.
Celosvetový protest proti jedinému miestu konania stretnutí svetových politických špičiek však oznámili aj iné dôležité organizácie ako: Únia hoteliérov metropol, Odborový zväz ochrankárov a kukláčov, Prezídium zboru vojenských dychových hudieb, Zväz euro-sťahovákov Bruselu, dodávatelia zasklení výkladov, výrobcovia zápalných fliaš a dlažobných kociek a mnohí iní.
Organizátori zažijú inváziu najmä medzi septembrom a marcom, nakoľko počas polárnej noci trvajú pracovné dni maximálne 2 hodiny a zvyšnú 22-hodinovú noc delegáti trávia plodnými diskusiami o zmenách svetového usporiadania na banketoch, recepciách, v kaviarňach, baroch a nočných podnikoch.
Viac informácií nájdu obyvatelia planéty na stránke icecity.greenland.dk/trashbin.

Podobnosť mien osôb, miest a inštitúcií uvedených v článku s realitou je čisto náhodná, všetky udalosti sú (žiaľ) naskutku vymyslené.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vagovič: Jankovská taktizuje, ešte sa jej rozviaže jazyk

Kniha Vlastnou hlavou sleduje Ficov pád.

Dobré ráno

Dobré ráno: Boris Kollár mal iný režim ako zvyšok Slovenska

Šéf parlamentu v piatok nemocnicu opúšťa.


Už ste čítali?