Planetárny chaos

Autor: Tomáš Paulech | 17.8.2006 o 15:43 | Karma článku: 7,45 | Prečítané:  2314x

Tak sa nám to s planétami začína poriadne komplikovať. Podľa návrhu špeciálnej komisie Medzinárodnej astronomickej únie, o ktorom sa bude hlasovať o týždeň, nám namiesto degradácie Pluta na asteroid hrozí, že budeme mať až 12 planét a ďalšie na ceste. A to na základe novej, no vágnej a nevedeckej definície toho, čo vlastne planéta je.

Medzinárodná astronomická únia (IAU), ktorá zasadá v týchto dňoch na XXVI. valnom zhromaždení v Prahe bude o týždeň hlasovať o novej definícii planéty. Na tento účel bola zostavená Planet Definition Committee a predložila IAU svoje údajne jednoznačné znenie "definície". V komisii mali okrem vedcov zastúpenie aj historici a spisovatelia (?!)
Podnetom, ktorý celú diskusiu naštartoval bol objav telies za dráhou Neptúna, ktoré boli porovnateľne veľké, v prípade Xeny (2003 UB313) dokonca väčšie, ako Pluto.
Dnes poznáme viac ako tisíc takých telies a voláme ich preto transneptunické telesá (TNO). "Planéta" Pluto k nim jednoznačne patrí.
Namiesto toho, aby sme teda status Pluta zmenili z planéty na TNO, ako som už písal, komisia do toho vnáša úplný zmätok...veď posúďte.

Podľa predloženej definície je teleso planétou, ak:
- má takmer (!) guľatý tvar vďaka vlastnej gravitácii
- obieha okolo hviezdy
- nie je samo osebe hviezdou
- nie je satelitom (mesiacom) inej planéty
Tieto podmienky spĺňajú vo všeobecnosti telesá nad 800 km s hmotnosťou aspoň 0,0001 hmotnosti Zeme. Pri takejto hmotnosti nadobudnú telesá približne sférický tvar vlastnou gravitáciou. Malé asteroidy a kométy sú vo všeobecnosti "zemiakovitého", teda veľmi nepravidelného tvaru.

Z uvedeného teda komisii vyšlo, že planétami by mali byť: Merkúr, Venuša, Zem, Mars, Ceres, Jupiter, Saturn, Urán, Neptún, Pluto, Cháron a 2003 UB313.
Len málokto mimo astronomickej komunity vie, že existuje nejaký Charon, Ceres a 2003UB313.
Cháron je mesiac Pluta a teda podľa mňa priamo odporuje poslednému bodu definície.
Ceres je najväčší asteroid v Hlavnom páse asteroidov medzi Marsom a Jupiterom. Je síce pravda, že tvorí 25% hmotnosti ostatných telies v páse dohromady, ale asteroidov tam dnes poznáme desaťtisíce, tie najväčšie niekoľko sto kilometrov veľké. Toto teleso bolo objavené pred 200 rokmi, medzičasom už tiež bolo vyhlásené za planétu, ale ako sa naše poznatky o Hlavnom páse asteroidov rozširovali, vrátilii sme ho späť kam patrí-medzi asteroidy. O to viac ma jeho opätovné prekonané zaradenie k planétam udivuje. 
No a asteroid 2003 UB313, neoficiálne zvaný Xena, je teleso väčšie ako Pluto, kvôli ktorému sa vlastne ukázala potreba pojem planéta presnejšie zadefinovať.

Takže namiesto 8 môžeme mať zrazu 12 planét a navyše je už teraz jasné, že existuje niekoľko ďalších jasných kandidátov na titul planéta podľa tejto definície: Sedna , Orcus, 2005FY9, 2003EL61,  Quaoar a iné (viď obrázok dolu). Znamenalo by to, že kým odrastú moje dcéry, budeme mať asi 200 planét, vymenovať ich bude trvať dlhšie ako zarapotať celé Mor ho! a na v školách budú padať päťky na bežiacom páse.

Z astronomického, fyzikálneho, jednoducho z vedeckého hľadiska je návrh úplne neudržateľný. Rozdelí telesá len na základe hmotnosti, resp. tvaru čo je úplne nekorektné. Nezohľadní veľkosti, sklony a excentricity ich dráh, evolúciu a ďalšie relevantné faktory. Intuitívne by človek čakal, že planéta bude priestoru v okolí svojej dráhy jednoznačne dominovať. No tzv. "Plutóni", čo majú byť Plutu podobné planéty s obežnou dobou nad 200 rokov tomu odporujú. V úzkom priestore za Neptúnom ich už teraz poznáme stovky a ďalšie objavujeme každým rokom.
Navyše v definícii je veľmi vágne napísané, že má ísť o takmer guľaté teleso. Kto rozhodne, ktoré je už dosť guľaté, aby bolo planétou? Tvary veľmi vzdialených telies navyše len odhadujeme.

Definitívne hlasovanie o návrhu komisie sa koná 24. augusta 2006 medzi 14:00-17:30.  Zaoberám sa malými telesami Slnečnej sústavy už dlhšie, no tento návrh ma skutočne prekvapil. Robil si ambície byť vedeckým a zároveň spoločnosťou ľahko pochopiteľným a akceptovateľným. Myslím, že ani jedno sa nepodarilo.
Chaos, ktorý by prijatie takejto definície vyvolalo medzi verejnosťou radšej ani nebudem spomínať. Zostáva dúfať, že návrh v tomto znení neprejde a komisia sa ešte raz, lepšie a hlavne vedeckejšie zamyslí.

Súvisiace odkazy:

Domovská stránka prof. Browna- člena komisie a spoluobjaviteľa mnohých transneptuniánov. Naozaj zaujímavé vyjadrenia, až mám chuť k nim napísať samostatný článok...

Článok bloggera Juraja Lorinca, kde v stručnosti situáciu vystihol.

 Oficiálna stránka IAU s oznamom o definícii planéty

Wikipedia o TNO

Vydarený hodnotiaci článok k tejto téme (eng)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vagovič: Jankovská taktizuje, ešte sa jej rozviaže jazyk

Kniha Vlastnou hlavou sleduje Ficov pád.

Dobré ráno

Dobré ráno: Boris Kollár mal iný režim ako zvyšok Slovenska

Šéf parlamentu v piatok nemocnicu opúšťa.


Už ste čítali?