Uniformy na školách

Autor: Tomáš Paulech | 12.11.2006 o 13:01 | Karma článku: 9,58 | Prečítané:  3223x

Štvorkilový uzlík, ktorý sme si pred piatimi rokmi priniesli domov sa za nášho prispenia za tento čas premenil na slečinku predškoláčku. Onedlho s ňou budeme stáť pred veľkou zmenou - nástupom do školy. Dnes, pri rannej šálke kávy, sme s manželkou prišli až k téme školských uniforiem. Hoci u nás nie sú tradíciou, ich zavedenie by malo niekoľko zaujímavých výhod.

Prvou a to spoločensky dosť dôležitou výhodou zavedenia uniforiem by bol koniec kastovaniu v triedach. Všetci dobre vieme, že deti vedia byť k sebe neuveriteľne kruté. Jedným z terčov posmechu môže byť oblečenie. Rodiny, ktoré si nemôžu dovoliť predražené značkové oblečenie, alebo si na jeho vlastníctve jednoducho nezakladajú, vystavujú deti možným útokom, či pohŕdaniu spolužiakov so solventnejšími, či reklamou manipulovateľnejšími rodičmi. Uniformy by túto situáciu zjednodušili. Možno by viac vyniklo v triede dieťa ako také, jeho povaha a vedomosti a nie zámožnosť jeho rodičov.

Druhým pragmatickým argumentom by mohlo byť zjednodušenie pre rodičov. Namiesto ranného preberania obsahu skrine by bola na programe každodenná uniforma. Keby malo doma dieťa aspoň dve na výmenu, k tomu len povedzme košeľa a topánky a ide sa.  Naše mamy síce ešte nie sú také lenivé, ako tie západné, ktoré by bez baby-sitteriek od nás decká zvládali len sotva, no aj naše mamičky by snáď toto malé uľahčenie potešilo, majú sa čo obracať.

Tretím dôvodom, prečo sa nad zavedením školských uniforiem zamyslieť je príjem pre školy. Predpísanú uniformu by si rodič mohol kúpiť v škole a to by pochopiteľne škole prinieslo aj nejaký ten profit. Dnes keď každý vyplakáva nad podfinancovaním školstva by to mohla byť ďalšia kvapka do rozpočtu.

Posledným aspektom, ktorý ma v prospech uniforiem napadá je pocit príslušnosti a spolupatričnosti. Každý, kto mal na sebe niekedy športový dres mi isto dá za pravdu. V jeho nosení je veľký kus zodpovednosti za výsledok a hrdosti, keď sa dobrý výsledok dostaví. Je jedno, či ide o šport, alebo štúdium, efekt je rovnaký. Dieťa v uniforme školy vie kam patrí. Tento pocit ťažko zažije vo vyťahaných kapsáčoch a v mikine s kapucňou v ktorej sa teraz deti vlečú do školy popod naše okná.

Dopočul som sa od známej učiteľky, že sa na neďalekej škole, kam asi nastúpi aj naša dcéra, nad zavedením uniforiem vedenie zamýšľalo. Zatiaľ zostalo pri zamýšľaní, možno im chýba odozva od rodičov na tento nápad. Rodičia, vyjadrite sa...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vagovič: Jankovská taktizuje, ešte sa jej rozviaže jazyk

Kniha Vlastnou hlavou sleduje Ficov pád.

Dobré ráno

Dobré ráno: Boris Kollár mal iný režim ako zvyšok Slovenska

Šéf parlamentu v piatok nemocnicu opúšťa.


Už ste čítali?