Relativita počtu planét

Autor: Tomáš Paulech | 17.12.2006 o 15:23 | Karma článku: 6,38 | Prečítané:  2142x

Je neuveriteľné, ako sa počet planét môže meniť v závislosti od pozorovateľa. Kým technikou vybavený mimozemšťan by tvrdil, že máme jedinú planétu, stredovekom vybavený astrológ ich napočíta desať. Ostatní, vrátane astronómov, sa triafajú medzi nich...

 net

Iste si pamätáte, ako verejnú mienku pošteklili astronómovia koncom leta, keď konečne degradovali Pluto z piedestálu planéty a zaradili ho kam patrí - k asteroidom, resp. k trpasličím planétam, čím mu zmiernili trest za 70 rokov neprávom požívané výsady planéty.
Nechal som si zámerne pár mesiacov odstup a chcem k tejto téme opäť niečo napísať.

Vieme teda, koľko planét máme podľa astronómov. Sú tu však aj skupiny, ktoré to rátajú celkom inak. Uvádzam ich v poradí podľa počtu planét ku ktorému sa dopracovali:

Astrológovia = 10 ks
V každom denníku si môžeme prečítať výsledok ich práce - fundované horoskopy. Majú ich aj teoreticky podložené stáročnými skúsenosťami. Tie hovoria, že planét máme desať bez ohľadu na to, čo si myslia niektorí neprajníci. Absolventa ZDŠ mierne zarazí, že k nim okrem naozajstných planét rátajú aj Slnko čí Mesiac a na druhej strane ignorujú nejakú nepodstatnú Zem. Na presnosť ich nesmierne komplikovaných výpočtov a spokojnosť zákazníkov to vplyv nemá.  Koncepciu im trocha nabúral kacír Galilei, keď vynašiel ďalekohľad a ukázalo sa, že tu máme aj Urán, Neptún a Pluto, ktoré voľným okom vidno nebolo. Tak pribrali aj tie. Som zvedavý na to, ako teraz zo svojich diferenciálnych rovníc astrológovia odstránia Pluto. Alebo nebodaj prihodia aj ďalších trpaslíkov? No, nezávidím im.

Astronómovia = 8 ks
Po Pražskom lete 2006 teda oficiálne máme 8 planét. Pluto, Ceres a spol. boli za zásluhy trocha povýšení na "trpasličie" planéty spolu s ďalšími kandidátmi z hlbín našej sústavy za Neptúnom. Všetko ostatné sú malé telesá, ako hovorí aj oficiálna verzia.

Pospolitý ľud = 0-9 ks
Bežný radový občan má iné, podstatnejšie starosti (e.g. či bude lacnejší chlieb) ako nejaké planéty. Podľa toho, ako dával v škole pozor vie však vymenovať aspoň niektoré v správnom, alebo náhodnom poradí. Tí s lepším prospechom zakončia recitáciu slovami "a Pluto", čo sa budú musieť teraz pracne odnaučiť.

Dobre informovaní mimozemšťania = 2 ks
Keď si náš planetárny systém pofotia veľmi šikovní mimozemšťania technicky na úrovni, zistia, že okolo nášho Slnka obiehajú dve detekovateľné planéty a nejaké smeti strácajúce sa v šume. Vyvolenými budú Jupiter a Saturn. Za smeti budú považovať Urán a Neptún. Vnútorné planéty, vrátane namyslenej pozemskej osádky, nemajú šancu pozorovať.
Keby si totiž všimli ďalšie zrnká v poradí: Zem a Venušu, sú prakticky za humnami. To by nás vytrhol už jedine Bruce Willice.

Slabší, alebo ďalej bývajúci mimozemšťania:  1 ks
Ak by to mimozemšťania robili ako my teraz a hľadali planéty len nepriamo na základe pohybov Slnka spôsobených gravitáciou planéty, nájdu len Jupiter.  Váži síce len menej ako tisícinu hmotnosti Slnka, medzi planétami je aj tak kráľ. Všetky ostatné smeti (pardón planéty) dohromady, vážia len 40% z Jupitera. Frustrujúce.

Zo zoznamu sú diskvalifikovaní hľadači exoplanét, lebo tí tvrdia, že k dnešnému dňu  poznáme celkom 217 plánet a tým by prekonali astrológov. Používajú na to rôzne triky a tak si k ôsmim domácim planétam bez hanby pripočítali doteraz objavených 209 planét pri iných hviezdach. Pri týchto novoobjavených obroch si aj náš Jupiter, u nás považovaný za jedinú slušne hmotnú planétu, pripadá ako podvýživený predškolák.

Niekoľko dát pre úplnosť. Naša Zem váži 5 980 000 000 000 000 000 000 000 kg.
Hmotnosti ostatných telies [keď Zem=1] sú:
Merkúr: 0,0553
Venuša: 0,8150
Zem: 1
Mars: 0,1074
Jupiter: 317,94
Saturn: 95,17
Urán: 14,53
Neptún: 17,24
Pluto: 0,003

Na doplnenie zaujimavé video: http://www.youtube.com/watch?v=zQyIomESV6U

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vagovič: Jankovská taktizuje, ešte sa jej rozviaže jazyk

Kniha Vlastnou hlavou sleduje Ficov pád.

Dobré ráno

Dobré ráno: Boris Kollár mal iný režim ako zvyšok Slovenska

Šéf parlamentu v piatok nemocnicu opúšťa.


Už ste čítali?