Čierna diera s rozpočtom 28.000.000.000 Sk

Autor: Tomáš Paulech | 31.1.2007 o 22:24 | Karma článku: 7,79 | Prečítané:  2181x

Postavím sa raz ročne na balkón, zasalutujem a vyhodím bankovku so Štefánikom na ulicu. K tomuto aktu následne prinútim každého člena rodiny. Od kojencov po dôchodcov. A vy všetci robíte nedobrovoľne to isté - len vytiahnite kalkulačku a pozrite sa na rozpočet Ministerstva obrany.

Zástupy vojakov za zástupy koruniekZástupy vojakov za zástupy koruniek

Ministerstvo obrany SR (MOSR) má na rok 2007 rozpočet: 28 528 050 000 Sk. Odhadnime, že SR má v tomto roku približne 5.500.000 obyvateľov. Rátam a rátam a stále mi vychádza, že táto inštitúcia stojí ročne každého z nás takmer 5200,- Sk (vrátane mojej 16 mesačnej dcérenky). Toto drahé hranie sa na vojakov zožerie viac, ako 8% z nášho spoločného koláča. Takmer rovnakú sumu dávame na celé zdravotníctvo. Máme z oboch aj rovnaký osoh? Pri týchto číslach sa zrazu zdajú všetky charity, zbierky a nadácie smiešnym zaliepaním očí a svedomia. Pri všetkej úcte k drobným darcom - prečo na obrazovkách okato odovzdávajú šeky okolo Vianoc na onkológiu a nemocniciam - tu 50.000, tam 100.000 - a každoročne dobrovoľne odovzdáme do čiernej diery prakticky nekontrolovateľného rezortu desiatky tisíc miliónov?!

Len na mzdy ľudí spadajúcich pod toto ministerstvo dáme ročne 7,7 miliardy t.j. 1.400,- na každého obyvateľa. Priamo na stránkach MOSR sa dočítate, že z tejto čiastky financujeme takmer 25.000 ľudí. Priemerná mzda zamestnanca plateného z rozpočtu MOSR vychádza na viac ako 25.000 Sk, bez ohľadu na to, či ide o jedného zo 630 " misionárov- žoldnierov", vojaka-teoretika, opravára stíhačky, úradníčku, upratovačky...alebo naozajstného platného profesionála. Stačí si pozrieť organizačnú štruktúru MO a človek pochopí mnohé.
Komu všetci títo štátom platení zamestnanci slúžia, keď už nemáme brancov? A to nehovoríme o štedrých výsluhových dôchodkoch (ich priemerná výška je okolo 15.300,- Sk), ktoré však nejdú z rozpočtu MOSR, ale zo Sociálnej poisťovne - takže ďalšie desiatky miliónov. Prečo zažívame exodus lekárov a nie profesionálnych vojakov? Má hádam človek bojujúci dve dekády v kancelárii proti imaginárnemu "nepriateľovi" pre našu spoločnosť väčšiu cenu ako lekár na ARO, či v záchranke?

Uvedomujem si, že by sa dalo ušetriť aj na iných ministerstvách, ale MO sa mi zdá byť najviac samoúčelné a najťažšie kontrolovateľné. Armáda počas celých dejín bývala štátom v štáte a nerobím si nádeje že sa to niekedy podarí úplne eliminovať. Veď aj dnes majú svoju políciu, nemocnice, prokurátora... Som za to, aby sme platili primeranú armádu profesionálov, no obávam sa, že zo súčasného rozpočtu ide priveľká časť na neadekvátne a nekontrolovateľné mzdové, alebo investičné ciele.
Vyššie uvedené čísla sa mi zdajú zarážajúce. Prosím vás, nájdite mi v nich niekto chybu a presvedčite ma, že to nie sú vyhodené peniaze....

P.S:Prosím nezačnite argumentovať užitočnosťou armády pri povodniach a podobne, to by sme hádam zvládli aj za lacnejšie inou formou.

Niekoľko odkazov k téme:

http://www.cenastatu.sk/

Verejné obstarávania , zvoľte v menu Vestník a potom vyhľadajte "Ministerstvo obrany", "Sociálna poisťovňa"...čokoľvek, zaujme Vás to, verte...

Ups, niečo zanedbateľné, ale asi výstižné

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vagovič: Jankovská taktizuje, ešte sa jej rozviaže jazyk

Kniha Vlastnou hlavou sleduje Ficov pád.

Dobré ráno

Dobré ráno: Boris Kollár mal iný režim ako zvyšok Slovenska

Šéf parlamentu v piatok nemocnicu opúšťa.


Už ste čítali?