Kométa Lovejoy a jej naj.

Autor: Tomáš Paulech | 27.3.2007 o 18:57 | Karma článku: 3,96 | Prečítané:  1332x

Keby som bol kométou, chcel by som mať meno Lovejoy, ako C/2007 E2 objavená pred pár dňami. Okrem pekného mena je však táto kométa zaujímavá prinajmenšom dvoma vecami.

Kométa C/2007 E2(Lovejoy), 16.3.2007, 41-cm reflector + SBIG STL11000M CCD camera. Kométa C/2007 E2(Lovejoy), 16.3.2007, 41-cm reflector + SBIG STL11000M CCD camera. © 2007 by John Drummond (Possum Observatory, New Zealand)

Najprv však niekoľko základných faktov. Kométu C/2007 E2 objavil 15.3.2007 austrálčan Terry Lovejoy, aktívny amatérsky astronóm po vyše ročnom sústredenom prehľadávaní oblohy.  Práve dnes, 27.3.2007 sa kométa dostala do perihélia svojej dráhy, t.j. je najbližšie k Slnku (cca 160 mil km). Keďže je známa iba niekoľko dní, jej vypočítaná dráha v Slnečnej sústave sa neustále upresňuje s pribúdajúcimi pozorovaniami.  Už teraz je však zrejmé, že v priebehu apríla bude stále lepšie pozorovateľná aj na severnej pologuli a tak to bude aj 25. apríla, kedy sa dostane najbližšie k Zemi na cca 66 mil. km. Vďaka tomu vzrastie aj jej jasnosť na oblohe asi na 7-8 mag., čo je však pre nevyzbrojené oko prislabé. Keď si však pomôžete menším ďalekohľadom a budete vedieť, kam sa pozerať, neujde vám.

Aby sme sa ale dostali k tým jej zvláštnostiam. Kométa Lovejoy je prvou kométou roku 2007, ktorú objavil amatér. Dnes, keď oblohu skenuje množstvo automatických teleskopov to nie je až také bežné. Pri pohľade na štatistiky z minulých rokov je jasné, že podiel amatérov na objavoch je pomerne malý a má klesajúci trend (1-3 ročne). Ešte horšie je to s vizuálnymi objavmi, t.j. takými, kde sa na snímanie oblohy nepoužíva CCD, či fotografická technika, ale ide o staré dobré pozeranie do ďalekohľadu. Je to pre oko nerovný boj.
Je treba upozorniť na to, že sonda SOHO, ktorá sa venuje primárne Slnku, už stihla, ako vedľajší produkt, objaviť viac ako 1200 komét. Vďaka tomu je jednoznačným lídrom v počte objavov a významne obohacuje štatistiky o kométy, ktoré ale tesné priblíženie k Slnku zväčša neprežijú.
Druhou, podstatnejšou a zaujímavejšou vecou na objave kométy Lovejoy je fakt, že ide o prvé teleso objavené pomocou DSLR.
Inými slovami, je to prvá kométa objavená "obyčajnou" digitálnou zrkadlovkou s poriadnym objektívom bez použitia ďalekohľadu, chladenej CCD kamery, či iného špecializovaného zariadenia.

Na rozdiel od kométy McNaught, ktorá bola najjasnejšia za posledných 40 rokov (teda aspoň pre protinožcov), nebude kométa Lovejoy pútať veľký záujem verejnosti, na to je príliš málo jasná a zatiaľ nefotogenická. Nových komét však pribúda aj vďaka dostupnosti a kvalite techniky stále viac, takže sa snáď zase onedlho môžeme tešiť na nejakú vydarenú vlasaticu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Norbert Bödör chodil do centrály Smeru, priznal Fico

Fico zastáva Jankovskú aj po priznaní sa k machináciám na súdoch.


Už ste čítali?