akurat nedavno sme pozerali dokument o pavukovi v pusti kalahari, ktory unikol predatorovi tak, ze sa tak poviediac schulil do klbka a jednoducho sa skotulal z duny.
Dakujem vam obom za cenny link, je to velmi zaujimave. Ako hovoria samotni objavitelia ide skor o prevodovku, ktora synchronizuje obe nohy, ale aj ked ide zhruba o stvrtkruh, je to velmi blizko tejto teme. Nedosahuje sa sice volne otacanie ako pri kolese, aj tak ide o udivujuci mechanizmus.
Inak prave citam knihu od F. Collinsa Rec zivota (http://www.martinus.sk/?uItem=...) , kde cesky recenzent uvadza desiatky odkazov prave na server osel.cz, budem si ho musiet viac prestudovat...
Umiestnim do clanku tento odkaz s odvolavkou na diskusiu...vdaka
niektori starsi ludia vedia zopnut pred sebou ruky a palcami roztocia mlyncek, aj ked neviem ako sa to technicky vola, dva vystredne obiehajuce rotory? zatial je to len ako ventilator, ale ktovie kam to evolucia vyslachti..
Vdaka za link na video. Sice nebolo mojo inspiraciou, lebo som ho predtym nevidel, ale spomina clanok Richarda Dawkinsa o "nesebeckych cestach", to bude literatura z knihy Sebecky gen. Ja sa samozrejme inspirujem vecami, ktore ma naucili ini, je dost problem byt v dnesnom svete cimkolvek originalny, takze ani ja som si pri tejto teme nerobil na to rozhodne narok.
Teraz je na titulke sme.sk clanok ako prestavaju zaberat ATB (http://tech.sme.sk/c/7188567/b...) o com som pisal pred mesiacom aj ja a nemyslim si, ze som bol prvy a jediny. Internet proste zmenil mnoho...
OK. Primarnou inspiraciou su kurzy na www.coursera.org, ktore tu skoro v kazdej diskusii propagujem a kde sa clovek moze dozvediet fakt veci nevidane ak ma trpezlivost a anglictinu. Nasleduju knihy - mna v poslednej dobe mimoriadne oslovil tento Sean Carroll (http://www.martinus.sk/?uItem=...) a hlavne Nick Lane (http://www.martinus.sk/?uItem=...). V tychto neskutocne obsaznych knihach je namet na clanok na kazdej jednej strane. Doslova. Ked ale clovek zacne nejaky detail studovat trocha hlbsie zisti, ze je to mozno tema aj na celozivotny vyskum :-)
Dakujem. Flagelarny motor funguje v hrubom priblizeni podobne ako generovanie energie v mitochondriach, ktore som sa snazil strucne popisat v inom clanku: http://paulech.blog.sme.sk/cla... Podstatou je vytvorenie rozdielu koncentracie protonov zvonka a zvnutra nejakej membrany nepriepustnej pre protony. Ten gradient sa snazi prirodzene vyrovnat, teda eliminovat rozdiel vonku-vnutri a tak jedine miesto, kadial protony mozu prejst je prave spomenuty motor osadeny v membrane mitochondrie alebo bakterie. Naviazanie protonu prechadzajuceho cezkanal na bielkovinu motora vedie k pootoceniu rotora a tym k pohybu bicika, ako vidno na videu na konci tohto clanku.
vynasli ho len tam kde sa "tvrdo makalo"..naco by bolo indianovi koleso..ten si zil svoj spokojny zivot v sulade s prirodou a nepotreboval pyramidy a kamenne steny.. ci domy alebo chramy..a presuvat material a ine diela pri ktorom im koleso ulahcilo "drenú prácu". :D
V casti "čo je zásadný problém – príroda je väčšinou nechutne hrboľatá" sa autor dopustil chyby. Stupen "hrbolatosti" je relativny pojem. Ak by autor hrbolatost terenu porovnaval napr. s prehistorickymi zvieracimi gigantami, pochopil by, ze takychto by terenna nerovnost nezastavila, koleso by vyuzivat mohli. Dalsou chybou uvahy je, ze niektore zvierata vyuzivaju kombinaciu pohybov. napr. beh a let, pre taketo zvierata by mohol byt vyuzivany pre let rotujuci "predmet". V podstate suhlasim s autorom, ale zabudol napr. na to, ze zive organizmy by teoreticky mohli vyuzivat nerastne rotujuce predmety, ktore by si napr. ohlodanim alebo rastom ako napr. slimaky ulitu, vytvorili. Neviem ci autor vie, ale existuju zivocichy, ktore maju v kostrovej casti dokonca ozubene sukolie (nie uplny kruh). Tento vyuzivaju na hryzavu cinnost. Patrilo by sa clanok pripravit fundovanejsie, v kazdom pripade je velmi zaujimavy, hodny uvahy a zamyslenia. Dakujem.
...ktore